Andrzej Nowicki – Dyscowce paletki

pic-7

 

Známý polský chovatel terčovců Andrzej Nowicki z Katovic vydal v roce 2013 knihu „Dyscowce paletki – Atlas Dyscowców“.
První část knihy popisuje zkušenosti s chovem a odchovem terčovců s důrazem na přírodní formy Symphysodon discus, Heckel 1840.
Druhá část je potom obrazovým atlasem různých přírodních, ale i chovatelských variant terčovců.

Andrzej Nowicki je bezpochyby velmi úspěšným chovatelem. Ryby jako Pterophyllum scalare, Microgeophagus ramirezi, Macropodus opercularis, Rasbora, Trichogaster, Colisa, či různé živorodky, chová a odchovává již od svého dětství.
Své rané úspěchy v odchovech zdůvodňuje vhodnou potravou. Denně vyrážel do lesů lovit živou potravu do různých rybníčků a jezírek v okolí kde lovil dafnie, buchanky a blešivce, aby jimi krmil milované ryby a viděl jejich rychlý a zdravý růst.

Jednoho dne navštívil chovatele, který choval terčovce Royal Blue a hnědé terčovce a úspěšně je množil tím, že je krmil právě živými dafniemi. Po návratu Andrzej přesvědčil rodiče, že chce chovat a odchovat terčovce a nadšeně jim popsal jak jsou krásní a majestátní.
To bylo v roce 1980 a této vášni již natrvalo propadl. Pořídil si terčovce hnědé a Royal Blue a za dva roky měl od nich první odchovy.
Podařilo se mu pak pravidelně množit i další varianty terčovců. V roce 2000 získal první ryby z odchytu. Zelené terčovce z Rio Tefé, červené ryby z oblasti Alenquer, které úspěšně odchoval.

V roce 2006 viděl na prvním polském šampionátu terčovců poprvé živé Symphysodon discus Heckel a okamžitě se do nich zamiloval. Za dva roky se rozhodl si je pořídí a v lednu 2009 obdržel prvních 8 kusů přímo z Brazílie. Za měsíc pak obdržel dalších 8 kusů, všechny z jedné oblasti u Rio Negro.
Začal hledat co nejvíce informací o jejich přirozeném biotopu, především parametry vody. Río Negro – odkud pocházely jeho vysněné odchytové ryby – má následující hodnoty:
pH do 4,5
ideální pH 3,5
GH do 3
KH do 1
28 °C
vodivost 50 μS

Na základě těchto informací jim připravil optimální vodu. Zdrojem je beskydské jezero Goczałkowice. Vodu filtruje přes aktivní uhlí a iontoměniče a dále ji upravuje pomocí kyseliny chlorovodíkové na pH 3,7- 4,5.
Vytvořili se mu dva páry které se však vytřeli pouze šestkrát, což je běžné i v přírodě.
První pár se třel poprvé 3.7. 2010 s výsledkem 39 mladých a druhý výtěr proběhl až 17.1.2011.
Druhý pár měl výtěr 15.11.2010, ze kterého bylo 72 mladých.
Zpočátku měl vodu na 26 °C, později na základě pozorování ryb teplotu zvýšil na 28 °C. To vedlo ke zlepšení vývoje jiker. Voda byla vyměňována každých 7-10 dní tak, aby pH nekleslo pod 3,7. V celém chovatelském zařízení je velký centrální biofiltr (1 na 6 akvárií), v každé nádrži pak běžný vzduchem poháněný filtr. Jednotlivé páry umísil do akvárií 50x40x40cm a mladé odchovával v nádržích 140x60x60cm.
Andrzej krmil potěr od 7 dne naupliemi artemií a po 20 dnech jim začal dávat mix spiruliny a různých vloček. Později přidal vločky pro terčovce smíchané do vlastni směsi hovězího srdce a dospělé artemie, špenátu, kopřiv a vitamínů. Zpočátku mladé krmil čtyřikrát denně a později pak dvakrát a začal je krmit peletama pro terčovce, nitěnkami a koretrami.

Discover more from Discus.cz

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading